Choď na obsah Choď na menu
 


02.-Pravek... novovek... ako sa v tom nestratiť.

Dejiny ľudstva sú véééľmi veľmi ďaleké. Aby sme sa v tom my, ľudia dneška vyznali a vedeli sa orientovať v tom všetkom zamotanom, zabudnutom, vykopanom a uloženom v múzeu, vymysleli už pred storočiami múdri ľudia akési rozdelenie týchto našich predlhých dejín. Je to týchto päť období:

thumb.jpg

 

Pravek

...v podstate od nedozerných diaľok minulosti zhruba do roku 4000 pred načim letopočtom. Ľudia boli najprv lovci, neskôr zberači plodín a napokon pestovatelia rastlín a chovatelia zvierat, ktoré potrebovali k životu. Najprv sa ich bývanie nelíšilo od hniezda vtákov či líščej nory, potom začali osídľovať jaskyne a neskôr zistili že bezpečný domov si môžu aj postaviť. Najprv nemali žiadne nástroje, neskôr objavili možnosť vyrobiť si nástroj z kameňa a potom nejaký praveký čávo jedného dňa zistil že kameň na kraji ohniska sa prapodivne v žiari ohňa roztopil a neskôr znovu zatuhol. Zrazu tu bol človek ktorý vedel vyrobiť z rudy kov, a z neho nástroj... ostrý ako pazúr leva a pritom tak nezničiteľný.

prehistoric-experiences.jpg

 

Starovek

Zhruba okolo toho roku 4000 pred Kristom ľudia objavili že slová s nemusia len hovoriť ale dajú sa aj zakresliť... zapísať. Pre mnohých je práve táto udalosť koncom praveku a začiatkom staroveku. Ľudia objavili písmo. Ale sú aj iné veci ktoré boli prelomom medzi pravekom a starovekom.

10-anonymous-feast-for-nebamun-circa-1350-b.c.-copy-copy.jpg

 

Ľudia si začali stavať mestá, chovať domáce zvieratá, mali rozvinutú predstavu o svete okolo seba a o svete po smrti... Mali náboženstvo s pevnou podobou. A čo vlastne všetko do staroveku patrí? No samozrejme Egypt, Mezopotámia všetky tie veľké starobylé ríše od Čínskych kráľovstiev po zjednotenú ríšu Chin, od Perzie, Babylonu, Grécka až po Rímsku ríšu. Jej Zánikom v roku 476 nášho letopočtu vlastne končí starovek a začína stredovek.

05.jpg

Stredovek

V Európe to bola po rozpade Rímskej ríše často doba malých kráľovstiev a kráľovstíčiek ktoré medzi sebou navzájom bojovali. Mnohí kronikári túto dobu na počiatku stredoveku nazvali DOBA TEMNA. Nastalo veľké sťahovanie národov, kedy sa naozaj celé národy presídlili inde ako žili doposiaľ. Niekedy v tom čase mimochodom sem do strednej Európy prišli aj naši predkovia, Slovania. V nepokojnej dobe sú dôležité iné veci ako keď panuje všeobecný mier. Na mnohé poznatky zo sveta staroveku sa postupne úplne zabudlo a ľudstvo akoby sa vrátilo o stáročia dozadu. Ľudia ale žili! Pracovali, mali radi svojich blízkych, obchodovali, vyrábali, pestovali aj cestovali... ale hlavne TVORILI. Podávali si a rozvíjali od jednej generácii k druhej zručnosti v remeslách, vďaka čomu nám po sebe zanechali úžasné pamiatky od sponiek do vlasov po ohromné stavby.

06.jpg

Od prvých storočí sa postupne šírilo kresťanstvo a s ním aj vzdelanosť. Po celej Európe sa začali stavať kláštory, ktorých úlohou nebolo len to aby mali mnísi kde bývať. Vo svojom okolí sa starali o šírenie vedomostí a často krát boli v čase nebezpečenstva najlepším úkrytom pred hrozbami, ktorých toho času nebolo málo. V podstate stredovek začal dosť nešťastne no veci sa postupne dali „do poriadku“. Začali vznikať veľké mestá s nádhernými stavbami, katedrálami, ktoré sa niekedy stavali stovky rokov. Začalo sa znovu rozvíjať umenie všetkých druhov, zakladať prvé univerzity, kde mohol človek získať všetky najnovšie vedecké poznatky, začali skúmať svet okolo seba a objavovať nové...

07.jpg

 

Novovek

...v podstate tým skončil stredovek a začal novovek. Ľudia začali objavovať. Stredovek končí v roku 1492 keď Krištof Kolumbus objavil Ameriku. ...no „objavil“...tam už tých ľudí zopár bolo keď tam doplával ale bol po mnohých stáročiach a možno aj tisícročiach prvý Európan ktorý Ameriku videl. Je napríklad známe že v praveku, v čase keď počas doby ľadovej siahal ľad od severného pólu až k Taliansku ľudia mohli suchou nohou prejsť po ľadovom príkrove z Európy do severnej Ameriky a na druhej strane, keďže more bolo omnoho nižšie, prejsť suchou nohou z Ázie do Ameriky. Indiáni, ktorých tam prví novovekí objavitelia našli boli vlastne potomkami ľudí zo severnej Európy a ľudí z východnej Ázie, ktorí sa tam v novom svete stretli a vytvorili novú spoločnosť. Mimochodom... Vieš prečo ich voláme „Indiáni“? ...Ten Kolumbus v skutočnosti nešiel objavovať Ameriku ale novú cestu do Indie. V domnení že je v Indii, nazval miestnych ľudí „Indianos“ Samotná Amerika sa volá podľa ďalšieho objaviteľa ktorý ju neskôr oboplával. Volal sa Amerigo Vespucci.

08.jpg

 

No ale naspäť do novoveku. Nové objavy neboli len v cestovaní. Ľudia sa začali hlbšie zaujímať o medicínu, astronómiu, geológiu, fyziku, chémiu a objavili veci čo navždy zmenili svet.  No... a dalo by sa povedať že novovek skončil v roku 1789 keď ľudia „objavili“ Francúzsku revolúciu. Zvrhli kráľa, s ktorým to teda potom skončilo zle, založili republiku a urobili zopár úspešných a zopár menej úspešných pokusov ako ju viesť a žiť v modernej dobe, kde je každý človek slobodný.

 

Moderná doba

To je vlastne svet v ktorom žiješ. Niektoré veci nám fungujú úžasne, niektoré ešte trošku pokrivkávajú. Veda všetkých druhov ide tak rýchlo dopredu, že čo je dnes najnovší poznatok, už zajtra môže byť zastarané. Tvoj telefón, ktorý je dnes vychytávkou, bude zajtra oproti zajtrajším novinkám pomalá starožitnosť. Si len predstav že aj taká možnosť ľudí letieť do vesmíru je dnes už pol storočia stará vec.

09.jpg

...tá tehlička s dzindzikom bol môj prvý telefón... Simens S6 čeče, pamäť až na 9! kontaktov a dvojriadkový displej :) fúú

10.jpg

Umenie má už tiež ďaleko viac podôb a predovšetkým možností než kedysi a aj to sa každým dňom mení. Kedysi sa napríklad fotilo nie mobilom do počítača ale fotoaparátom v ktorom bol film dlhý na 12, 24 alebo 36 fotiek. A to ešte tie fotky vôbec nemuseli výjsť. Za celé moje detstvo do nejakých osemnástich rokov napríklad mám asi tak 180fotiek... dnes toľko nafotím na mobil na jednom výlete.

11.jpg

Film v kine? To keby videl človiečik zo stredoveku tak by ho piclo... obraz čo sa hýbe...márnosť šedivá.   A film kedysi a dnes? Ešte pred tridsiatimi rokmi museli bitku 5000vojakov urobiť s 5000 hercami a bitku z hviezdnych vojen kde sa bijú stroje vytvoriť v skutočnosti a zmenšenej mierke a políčko po políčku posúvať s figúrkami a z tisícov záberov urobiť pár minút scény. A robili to stovky ľudí stovky hodín. Dnes to dokáže stredoškolák s trošku väčším záujmom a talentom na svojom počítači.